Program

Zapraszamy wkrótce....

 

Dzień Pierwszy 22.07.2022

Warsztaty


17.00 – 20.00 Warsztaty teatralne z Wojciechem Chowańcem

Warsztaty teatralne poprowadzone przez reżysera Wojciecha Chowańca będą intensywnym aktorskim kursem, podczas którego nabędziemy umiejętności sceniczna i poruszymy takie zagadnienia jak: obecność aktora, praca z głosem, praca z ciałem i tworzenie scen. Efektem będzie stworzenie kilku małych form teatralnych, które będą integralną częścią widowiska będącego finałem projektu.

18.00 – 20.00 Instrumenty – grupa zaawansowana z Jakubem Fedakiem

Warsztaty przeznaczone są dla osób grających na instrumentach w zakresie średniozaawansowanym i zaawansowanym. Podczas zajęć będzie można nie tylko poznać śląski repertuar zaczerpnięty z muzyki tradycyjnej, ale także dowiedzieć się, jak go grać, jak ozdabiać, jakich zasad się trzymać i gdzie można poimprowizować. Grupa warsztatowa wykona poznane utwory podczas spektaklu teatralnego, który odbędzie się podczas sobotniego taborowego wieczoru.
Po zakończeniu warsztatów będzie można kontynuować naukę na licznych spotkaniach muzycznych organizowanych przez Kapelę Fedaków.
Na warsztaty zapraszamy osoby z własnymi instrumentami.

20.00 – 21.30 Warsztaty taneczne z Igą Fedak

Podczas warsztatów każda chętna do tańca osoba zdobędzie umiejętności, które pomogą jej pełniej uczestniczyć w potańcówce! Osoby początkujące przełamią pierwsze lody i poznają kroki podstawowe śląskich tańców (i nie tylko!), osoby zaawansowane będą mogły doskonalić swoją technikę taneczną, poszerzyć repertuar, a także nauczyć się skutecznie improwizować ruchowo do dźwięków śląskich melodii tanecznych.

Warsztaty przeznaczone są dla osób o każdym poziomie zaawansowania tanecznego. Nie jest wymagane posiadanie pary. Na warsztaty warto ubrać się wygodnie, a przede wszystkim zadbać o obuwie – wygodne, ale nie za miękkie.

Zajęcia poprowadzi Iga Fedak – instruktorka tańca ludowego, etnolog, etnomuzykolog. Wykłada taniec tradycyjny w katowickiej Akademii Muzycznej oraz prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych dla różnych grup wiekowych – od niemowlaków i dzieci przedszkolnych po osoby dorosłe, także w ramach licznych projektów artystycznych i edukacyjnych. Prowadzi szkolenia dla dorosłych pracujących z folklorem w edukacji.

Akompaniament do zajęć zapewni Kapela Fedaków

Afterparty

Dzień Drugi 23.07.2022

Warsztaty

10.00 – 13.30 Warsztaty teatralne – Wojciech Chowaniec

Warsztaty teatralne poprowadzone przez reżysera Wojciecha Chowańca będą intensywnym aktorskim kursem, podczas którego nabędziemy umiejętności sceniczna i poruszymy takie zagadnienia jak: obecność aktora, praca z głosem, praca z ciałem i tworzenie scen. Efektem będzie stworzenie kilku małych form teatralnych, które będą integralną częścią widowiska będącego finałem projektu.

11.00 – 13.00 Instrumenty – grupa początkująca z Jakubem Fedakiem

Warsztaty muzyczne dla początkujących można potraktować jako okazję do rozpoczęcia przygody z muzyką tradycyjną lub poszerzenie swojego repertuaru i umiejętności. Co ważne, każdy uczestnik warsztatów dla początkujących będzie miał okazję zaprezentowania swoich nowo nabytych umiejętności w spektaklu teatralnym, który odbędzie się podczas sobotniego taborowego wieczoru. Na warsztatach będziemy poznawać śląskie melodie ludowe, zasady rządzące muzyką ludową oraz uczyć się czytania nut. Jest to świetna okazja do rozpoczęcia przygody z nowym instrumentem.
Po zakończeniu warsztatów będzie można kontynuować naukę na licznych spotkaniach muzycznych organizowanych przez Kapelę Fedaków.
Warsztaty przeznaczone dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania. Zachęcamy, aby przynieść ze sobą posiadane w domu instrumenty.

13.30 – 15.30 Warsztaty śpiewu dla kobiet (Kapela z Pobaby)

Tajniki śpiewu w dwugłosie żeńskim przybliżą siostry Karolina i Paulina Kupczyk pochodzące z Beskidu Śląskiego. Podczas spotkania zaprezentują pieśni pasterskie oraz pieśni powszechne charakterystyczne dla regionu Trójwsi Beskidzkiej, czyli trzech wsi: Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Prowadzące wchodzą w skład grupy śpiewaczej Jaworzyncianki, która była wielokrotnie nagradzana na wielu konkursach związanych z muzyką tradycyjną, w tym na najbardziej prestiżowym, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, gdzie zdobyła I nagrodę.

13.30 – 15.30 Warsztaty śpewu męskiego (Kapela z Pobaby)

Warsztaty śpiewu męskiego poprowadzą młodzi śpiewacy z Beskidu Śląskiego: Rafał Mikołajek, Kacper Legierski i Łukasz Juroszek. Prowadzący zaprezentują tradycyjny repertuar swojego regionu, charakteryzujący się do dziś dużą rolą śpiewu. Tym, co wyróżnia śpiew tego regionu, jest wielogłos, który prowadzący nie tylko zaprezentują, ale także przekażą w praktyce grupie mężczyzn biorących udział w warsztatach.
Prowadzący tworzą grupę śpiewaczą Fahla, a także wchodzą w skład Kapeli z Pobaby.

16.00 – 18.00 Warsztaty muzyki widowiskowej

Warsztaty muzyki widowiskowej to warsztaty głównie w oparciu o instrumenty perkusyjne. Będziemy tworzyć dźwięki z tego co znajdziemy pod ręką i stworzymy muzyczne utwory, które będą budować napięcie i zbudują dramaturgie finałowego widowiska! Po warsztatach zagramy na żywo podczas finałowego spektaklu zwieńczającego V Tabor.

18.00 – 19.00 Próba generalna widowiska Taborowego

MAŁY TABOR


14.00 – 16.00 Warsztaty improwizacji teatralnej

16.00 – 17.00 Tańce i zabawy – Kapela Fedaków

Taniec, zabawa i śpiew powinny być tak naturalną częścią dzieciństwa jak truskawki czy babka przyłożona na zdarte kolano. Tego ostatniego postaramy się unikać podczas warsztatów śląskich zabaw tanecznych. Warsztaty przybliżą dzieciom śląskie tańce, zabawy ludowe, piosenki i wyliczanki przez wspólną zabawę, której towarzyszyć będą dźwięki tradycyjnych śląskich melodii grane przez muzykantów. Dzieci będą też miały okazję do rozmowy o dawnym życiu na Śląsku przy okazji tłumaczenia znaczeń zawartych w tekstach towarzyszących tańcom piosenek. Uczestnicy zajęć poznają tańce i zabawy znane dawniej na całym obszarze Górnego Śląska oraz specyficzne dla ziemi pszczyńskiej.

17.00 – 18.00 Dawne zabawy dla dzieci - Agnieszka Matejuk

18.00 -Spektakl Teatru Gry i Ludzie „Opowieści wagantów”

FINAŁ

20.00 Widowisko Taborowe „Światłocienie”

21.00 Kapela Fedaków

22.00 Kapela z Pobaby

23.00 Afterparty


Koszt udziału w warsztatach Taborowych 160,00 zł z noclegiem na sali gimnastycznej w cenie

Muzycy z Ornontowic

 

 

Kto to jest?

Wojciech Chowaniec

Absolwent PWST w Krakowie im. Ludwika Solskiego na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Obecnie reżyser, choreograf oraz właściciel Centrum Sztuki i Rekreacji MOVYTZA w Rybniku. Twórca autorskich spektakli i widowisk plenerowych, m.in. “Wodowisko”, “Różowisko, czyli śląskie kwiotki” oraz “Tryptyk Industrii”. Tworzy choreografie do spektakli teatralnych oraz prowadzi warsztaty z zakresu teatru tańca. Współpracował z Teatrem im. Ignacego Stanisława Witkiewicza w Zakopanem, Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK.

Kamil Wójcik

Profesjonalny perkusista, który doświadczenie zdobył grając na całym świecie z muzykami z Ameryki, Europy czy nawet Australii. Obecnie osiadł na stałe w Polsce, gdzie pracuje również jako nauczyciel gry na Perkusji.

KAPELA Z POBABY

Kapelę Z Pobaby tworzą młodzi górale z Trójwsi Beskidzkiej, których połączyła pasja do rodzimej muzyki i grania do tańca podczas organizowanych „muzyk”, czyli potańcówek. Grupa prezentuje tradycyjny repertuar wsi Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Grają nie tylko w regionie, ale także promują lokalną muzykę tradycyjną w innych częściach kraju, grali np. podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie.

Skład:
Paulina Kupczyk – skrzypce
Karolina Kupczyk – skrzypce
Rafał Mikołajek – kontrabas,
Łukasz Juroszek – altówka,
Kacper Legierski – gajdy, akordeon.

KAPELA FEDAKÓW

zespół rodzinny. Kapela gra polską muzykę tradycyjną, a także prowadzi warsztaty – taneczne, muzyczne i etnograficzne. Działają głównie na Śląsku, gdzie prowadzą regularne, cotygodniowe zajęcia, a także uczestniczą w licznych projektach artystycznych i edukacyjnych. W repertuarze mają utwory ze Śląska i Małopolski, ale także z dalszych zakątków kraju – np. z Kielecczyzny, Polski centralnej, czy Suwalszczyzny.

Iga Fedak: WARSZTATY TAŃCÓW ŚLĄSKICH

– instruktorka tańca ludowego, etnolog, etnomuzykolog. Wykłada taniec tradycyjny w katowickiej Akademii Muzycznej oraz prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych dla różnych grup wiekowych – od niemowlaków i dzieci przedszkolnych po osoby dorosłe, także w ramach licznych projektów artystycznych i edukacyjnych. Prowadzi szkolenia dla dorosłych pracujących z folklorem w edukacji.

 

Jakub Fedak (z Kapelą Fedaków): WARSZTATY MUZYCZNE

muzyk, kompozytor, pedagog, multiinstrumentalista. Autor muzyki do spektakli teatralnych. Od 5 lat współtworzy rodzinną Kapelę Fedaków, grającą i propagującą polską muzykę tradycyjną, zwłaszcza do tańca. Swą pasję do muzyki tradycyjnej przekazuje podczas licznych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a realizuje uczestnicząc w ludowych potańcówkach jako muzykant i tancerz. Można go również usłyszeć m. in. w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, w której gra na wibrafonie.

 

Kapelę Fedaków wraz z Kubą współtworzą Karolina Fedak grająca na skrzypcach oraz Iga Fedak - etnolog, etnomuzykolog, instruktorka tańca ludowego. Iga w zespole śpiewa, gra na bębenku obręczowym i barabanie, prowadzi i uczy tańców oraz śpiewu, czuwa nad informacjami z zakresu etnologii i etnomuzykologii. Podczas jednego z taborowych instruktaży nauczy nas kilku tańców do śląskich melodii.

 

 

Organizatorzy

ARTeria Centrum Kultury
i Promocji
w Ornontowicach
Śląsk Folkowy

Mecenat

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
 

Patronat

Wójt gminy Ornontowice
Marcin Kotyczka
Powiat Mikołowski
Starosta Powiatu Mikołowskiego - Mirosław Duży
 
 

Redakcja

Back to Top