Program

 

POTAŃCÓWKI:

Wybierasz się do Ornontowic aby zakosztować słynnych i kontrowersyjnych imprez organizowanych przez Śląsk Folkowy?

Uczestnicząc w Taborze możesz zagrać do tańca, tak, wystarczy wyrazić chęć. Przecież o to chodzi. Obecna lista zespołów:

- RUBE ŚWINIE 

- KAPELA FEDAKÓW

- KAPELA DEJCIE SPOKÓJ (Łodygowice)

 

Goście specjalni:

- Henryk Spyra - Konstruktor i kolekcjoner akordeonów z Ornontowic. 

- Stanisław Wodnicki - Nauczyciel i mistrz akordeonu. Rozmiłowany w śląskiej muzycie.

- Ryszard Wlazło - Harmonista pedałowy grający melodie z Wieniawy. 

 

Muzycy z Ornontowic
Muzycy z Ornontowic

 

Warsztaty

Zajęcia instrumentalne dla początkujących

Marzysz o graniu w kapeli, ale „grasz tylko na nerwach”? Zawsze chciałeś być muzykiem, ale nie znasz się na nutach? Od dawna planowałeś zabrać się za akordeon leżący na strychu, ale nie wiedziałeś, od której strony? Te warsztaty są dla Ciebie! Kapela Fedaków udowodni Ci, że granie do tańca nie jest aż tak trudne, jak Ci się wydaje. Wielu już próbowało i się o tym przekonało ;-) Podczas warsztatów poznamy taneczne rytmy, liźniemy naukę czytania nut, ale przede wszystkim zgłębimy tajemniczy świat instrumentów. Każdemu na pewno uda się zagrać na jego instrumencie, a także popróbować gry na pożyczonych. A że wiedzę najlepiej chłonie się całym ciałem, oprócz grania na pewno trochę pośpiewamy i potańczymy! Warsztaty przeznaczone są dla osób niegrających na żadnym instrumencie, ale także dla osób początkujących lub grających amatorsko. Prosimy przynieść ze sobą posiadane instrumenty, nawet te proste, jak fujarka, harmonijka ustna, drumla, trójkąt itp. (także te, których nie potraficie obsłużyć - my postaramy się pomóc Wam na nich zagrać J). Prowadzący będą mieli do dyspozycji niewielką ilość instrumentów do pożyczenia. Do udziału w zajęciach nie są wymagane umiejętności muzyczne, jednak podstawowe poczucie rytmu na pewno pomoże ;-)

Prowadzący: Kapela Fedaków – rodzinny zespół z Katowic i okolic, grający do tańca, ale także prowadzący regularne warsztaty muzyczne i taneczne, także dla osób totalnie „zielonych”

 

Warsztaty muzyczne dla zaawansowanych

Zajęcia będą opierać się na opanowywaniu materiału zawartego w śpiewniku taborowym oraz nauce podstaw zapisu nutowego i rytmicznego. Poruszony zostanie również temat charakterystycznego ogrywania śląskich melodii poprzez skupienie się na aranżowaniu, ozdabianiu, tempie oraz graniu do tańca. Wszystkie instrumenty mile widziane!

Prowadzi Mateusz Dyszkiewicz (Krzikopa, Rube Świnie),

 

Tańce śląskie

Na warsztatach nauczymy się znanych na całym Śląsku, powszechnych niegdyś tańców, nie zabraknie jednak także tych mniej popularnych, lub występujących tylko w niektórych częściach regionu. Uczestnicy warsztatów poznają zarówno tańce korowodowe, jak i układowe, tańce parowe oraz trójkowe. Poznamy kroki podstawowe tańców, jak również zapisane podczas badań terenowych warianty kroków i figur. Skupimy się także na charakterze śląskich tańców ludowych, ich wspólnych cechach oraz tym, co je wyróżnia spośród tańców innych regionów. Zajęcia przeznaczone są dla osób tańczących, potrafiących zatańczyć walczyka i poleczkę, także w obrocie w prawo i w lewo. Prosimy wyposażyć się w wygodne buty do tańca, u pań mile widziane będą spódnice. Warto zabrać ze sobą coś do picia.

Prowadzący: Zofia Marcinek – znawczyni i wykładowca tańców śląskich. Jako córka badaczki śląskich tańców, Janiny Marcinkowej, kontynuuje tradycje rodzinne w tym zakresie.

Rodzina Pawełek 1924Rodzina Pawełek 1924 źródło: historiaornontowic.pl

 

Warsztaty etnobotaniczne

Jeśli w okolicy widzicie tylko nieznane chwasty i trawę, to zapraszamy na warsztaty etnobotaniczne, podczas których w towarzystwie Sary Dudy i Zbyszka Janigi wybierzecie się na spacer po Ornontowicach i zgłębicie żywą księgę natury. Sara i Zbyszek to zakręceni na punkcie roślin pasjonaci, dzięki którym nauczycie się rozpoznawać dzikie rośliny przydatne dla każdego. W trakcie warsztatów, których głównymi bohaterami staną się rośliny, poznamy tajniki dzikiej kuchni, medycyny naturalnej i ziołowej kosmetyki. Opowiemy m.in., jak przygotować pesto z pokrzywy, placki z mniszkiem i kawę z żołędzi. Nauczymy się wykorzystywać rośliny do pielęgnacji ciała oraz dowiemy się, jak zrobić nalewkę z dziurawca na pochmurne dni i maść z żywokostu na stłuczenia. Dla uczestników warsztatów otworzymy również drzwi do świata magii ludowej, w którym jemioła przynosi szczęście i powodzenie a korzeń piwonii odpędza złe duchy. Podczas spotkania będziemy również umacniać więź z otaczającą nas roślinnością wykorzystując do tego wiele zmysłów… W trakcie taboru każdy z Was będzie mógł samodzielnie skomponować mieszankę przydatnych ziół i zabrać ją do domu. Zebrane rośliny wykorzystamy również w kuchni – wspólnie przyrządzimy pyszne, „dzikie” dania :-)

Marzysz o zdobyciu praktycznej wiedzy o dzikich roślinach z Twojej okolicy? Zapraszamy na warsztaty etnobotaniczne do Ornontowic. Dołącz do nas i odkryj radość, którą przynosi człowiekowi kontakt z naturą. Prosimy o zabranie: gazet, bawełnianej torby, nożyczek lub noża oraz wygodnych butów. W przypadku deszczowej pogody niezbędne będą kalosze. Prowadzący: Sara Duda – etnolog, pedagog Zbyszek Janiga – biolog, zielarz-fitoterapeuta

 

Muzycy z Ornontowic

 

Orkiestra Dęta z Ornontowic
Orkiestra Dęta z Ornontowic

 

Wykłady, spotkania, teatr.

 

- (informacje w krótce).

 

Wesele Ornontowice 1931 - Antoni Sodzawiczny, Teresa z domu Lagner, źródło: historiaornontowic.pl
Wesele Ornontowice 1931 - Antoni Sodzawiczny, Teresa z domu Lagner, źródło: historiaornontowic.pl

 

Organizatorzy

ARTeria Centrum Kultury
i Promocji
w Ornontowicach
Śląsk Folkowy

Mecenat

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy

Gminny Ośrodek Kultury
w Suszcu

Patronat

Regionalny Instytut Kultury
w Katowicach
Starosta Mikołowski
Mirosław Duży
Wójt gminy Ornontowice
Marcin Kotyczka
 

Redakcja

Back to Top