Program

Zapraszamy wkrótce....

 

Dzień Pierwszy 31.07.2021

Warsztaty


WSTĘP DO ROZŚPIEWU Z KASIĄ DUDZIAK

Idealne warsztaty na początek dnia dnia, dla dużych i małych. Śpiew to zdaniem Kasi lek na każde zło, zmęczenie, nudę i smutek. Śpiew, oddech, ruch, słowo - to podstawowe narzędzia, którymi będziemy się posługiwać, aby przygotować nasze ciało na cały dzień taborowych wrażeń.

ŚPIEW KOBIECY - ŚPIEW W DWUGŁOSIE Z IWONĄ WYLĘGAŁĄ (limit miejsc 15 osób)

zajęcia wokalne dla średniozaawansowanych, moderowane przez Iwonę Wylęgałę. W 2020 roku, w wersji online Taboru, odbyły się warsztaty jedynie z Katarzyną Dudziak i ze śpiewnika Mariana Cieśli wydanego w ramach II Taboru.Drugie warsztaty prowadziła Iwona Wylęgała i dotyczyły tradycyjnej emisji głosu na Śląsku w oparciu o repertuar z badań własnych i materiałów zgromadzonych w Muzeum Wsi Opolskiej.
Podczas zajęć uczestnicy będą zarówno rozwijać warsztat wokalny, jak i poznawać pieśni śląskie, charakterystykę śląskiego śpiewania, etnolekt i symbolikę pieśni tradycyjnych.

ŚPIEW MĘSKI Z PAWŁEM IWANEM

Zajęcia wokalne dla średniozaawansowanych, moderowane przez Pawła Iwana oparte o archaiczne śląskie pieśni z repertuaru Wiktora Spisli. Podczas zajęć uczestnicy będą zarówno rozwijać warsztat wokalny, jak i poznawać

SPOTKANIE Z MISTRZAMI

Mistrzowie śląskiego śpiewu, to rzadko spotykane, ale wciąż bijące źródło żywej tradycji. Podczas spotkania poznamy Panie Marię Mikę i Annę Smolczyk, oraz Pana Wiktora Spislę. Usłyszymy też pieśni w ich wykonaniu, których uczyliśmy się podczas warsztatów.

WYKŁAD PROF. Karola Daniela Kadłubca

To tak anprawdę spotkanie z niesamowitą postacią - znakomitym badaczem i popularyzatorem kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego, autor wielu publikacji książkowych i kilkuset artykułów.

WARSZTATY INSTRUMENTALNE DLA ZAAWANSOWANYCH z Mateuszem Dyszkiewiczem

Rozbiór jednego mazurka z repertuaru Ryszarda Wlazło dla wszystkich instrumentów.

WARSZTATY DLA POCZĄTKUJĄCYCH z Kapelą Fedaków

Masz instrument, ale nie wiesz jak na nim zagrać? Potafisz zagrac proste melodie i chcesz się nauczyć nowej? Chcesz zacząć swoją przygodę z graniem do tańca? Nic prostszego. Kapela Fedaków pokaże Ci jak możesz to zrobić! Warsztaty dla każdego.

Wieczorne koncerty


Podczas wieczornych koncertów w parkowym amfiteatrze spotkacie się zarówno z orkiestrami dętymi, ale też kapelami kontynuującymi śląskie tradycje muzyczne i taneczne. Poznacie kroki podstawowych śląskich tańców, usłyszycie piękne melodie, ale przedewszystkim będziecie się świetnie bawić!

Zagrają:
Orkiestra dęta Tauron Wytwarzanie
Orkiestra Taborowa
Kapela Fedaków
Rube Świnie
Dejcie Spokój


Dzień Drugi 1.08.2021

Warsztaty

WARSZTATY ETNOBOTANICZNE (dopłata 20,- zł, limit osób)

Do świata ziół, ich zastosowania i znaczenia w kulturze tradycyjnej wprowadzą nas etnografka Sara Janiga i biolog – Zbigniew Janiga. Warsztaty to nie tylko teoria, ale prawdziwy spacer w teren i przeszłość, zakończony wspólną pracą i przygotowaniem posiłku z zebranych roślin.

MAŁY TABOR


Warsztaty tworzenia lalek z Markiem Żyłą i spektakl TEATRU MARKA ŻYŁY

Marek Żyła od zawsze uwielbiał lalki, sam je konstruuje, daje charakter i wystawia w teatrze. Robi to z myślą nie tylko o dzieciach, ale i dorosłych.  Uczestnik warsztatów tworzenia i animowania lalek, szczególnie marionetek. w 2016r wystawił 10 premierowych spektakli, zagrał ponad 250 występów. W 2018r brał udział w wielu Festiwalach Teatrów, także zagranicznych. Zwycięzsca przeglądu "Śląski Konsek" w Rybniku (2018r). W 2019r wystąpił jako pierwszy lalkarz w Katowickim NOSPR. duża osobowość (w latach 2001-2016 tworzył znany kabaret Noł Nejm (znany z wielu skeczy także po slasku oraz hitów np Eye of The Sztajger.
Spektakl Teatru Lalek Marka Żyły pt. " Historia Nie Do Powtórzenia" to spektakl częściowo improwizowany, wesoły oraz wysoce interaktywny, w którym widzowie wybierają kim będzie główny bohater, jakie będzie miał zadanie oraz np. co powinien zjeść na kolację, o ile wcześniej nie zdecyduje się aby wejść do domu trolla... Tym bardziej, że główny bohater ma własne zdanie i nie zawsze łatwo przekonać go do tego, czego chce widownia.  Całe spotkanie prowadzone jest w gwarze śląskiej (z Rybnika).

WARSZTATY ŚPIEWU DLA DZIECI Z IWONĄ WYLĘGAŁĄ

Pamiętacie jak byliście mali? Uwielbialiście wtedy śpiewać! Śpiewały wam mamy, babki, śpiewaliście podczas kąpieli i wspólnych zabaw. Towarzyszyły wam wyliczanki, rymowanki, wymyślane na prędce przezywanki i nowe zwrotki starych piosenek. Iwona Wylęgała dostarczy dzieciakom nowych materiałów do zabaw, piosenek, które mimo że towarzyszyły dzieciństwu waszych dziadków w ogóle nie tracą na zabawności.

WARSZTATY TAŃCÓW I ZABAW ŚLĄSKICH DLA DZIECI Z IGĄ FEDAK I KUBĄ FEDAKIEM

Taniec, zabawa i śpiew powinny być tak naturalną częścią dzieciństwa jak truskawki, radość i babka przyłożona na zdarte kolano. Tego ostatniego postaramy się unikać podczas warsztatów starych śląskich zabaw tanecznych - idealnych dla dużych i małych.Warsztaty przeznaczone dla najmłodszych uczestników Taboru, przybliżające dzieciom śląskie tańce, zabawy ludowe, piosenki czy wyliczanki. Zajęcia polegać będą na nauce przez zabawę, której towarzyszyć będą dźwięki tradycyjnych śląskich melodii grane przez muzykantów na instrumentach dawniej używanych na Śląsku podczas zabaw tanecznych czy rodzinnego muzykowania. Poza muzyką i tańcem, dzieci będą też miały okazję do rozmowy o dawnym życiu na Śląsku przy okazji tłumaczenia znaczeń zawartych w tekstach towarzyszących tańcom czy zabawom. Uczestnicy zajęć poznają zarówno tańce i zabawy znane dawniej na całym obszarze Górnego Śląska, takie jak owczareczek czy mietlorz, jak i specyficzne dla ziemi pszczyńskiej, np. hop ciup cebula.

SPEKTAKL TEATRU NAUMIONEGO DLA DZIECI - UTOPIEC

Spektakl “Utopiec” to bajka oparta na legendach. Niesamowitym opowieściom towarzyszą obrazki rodem z teatru kamishibai oraz teatru cienia. Teatr “Naumiony” zaprasza na niesamowity wieczór z utopkami i aktorami.


Muzycy z Ornontowic

 

 

Kto to jest?

MARIA MIKA I ANNA SMOLCZYK

tradycyjne śpiewaczki ludowe z Dębskiej Kuźni w woj. opolskim. Są kuzynkami, śpiewają razem od dzieciństwa w jedno- i dwugłosie. Ich repertuar stanowi około 60 pieśni znanych z rodzinnych domów oraz od innych kobiet ze swojej i okolicznych wsi. Dopiero od dwóch lat prezentują swój repertuar poza swoją wsią na imprezach plenerowych, w muzeach, bibliotekach i przeglądach twórczości ludowej na Śląsku. Dwukrotnie zostały laureatkami konkursu "Śląskie Śpiewanie" otrzymując wyróżnienie.

WIKTOR SPISLA

wykonuje pieśni ze Śląska Opolskiego: okolic Chróścic, gdzie mieszka, oraz Siołkowic, Popielowa i Dobrzenia Wielkiego. Są to ballady, kolędy i pastorałki oraz pieśni: rekruckie, miłosne, gospodarskie. Repertuar przejął od ojca i dziadka, a także od starszych mieszkańców wsi opolskich. Będzie pełnił rolę mistrza podczas warsztatów śpiewu męskiego.

Prof. Karol Daniel Kadłubiec

Etnograf, znawca folkloru Śląska, specjalista od gwary cieszyńskiej, historyk literatury. Pracował na Instytucie Pedagogicznym na Uniwersytecie Ostrawskim od 1964 roku, później na Uniwersytecie Karola. W latach 1990-1992 był kierownikiem Katedry Polonistyki i Folklorystyki, a od 1990 roku kierownikiem Instytutu Badań Etnikum Polskiego Uniwersytetu Ostrawskiego. W 1996 roku został kierownikiem Zakładu Folklorystyki Ogólnej i Stosowanej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - Filii w Cieszynie. Jest aktywnym członkiem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Jest autorem wielu książek, zwłaszcza o Śląsku Cieszyńskim, oraz około 600 artykułów naukowych

RUBE ŚWINIE


Rube Świnie to czarny koń i biały kruk w wąskiej grupie zespołów wykonujących muzykę tradycyjną z obszaru historycznego Górnego Śląska. Założeniu zespołu przyświecało uwolnienie energii tanecznej spod siedmiu warstw kiecek korzystając z zapisów nutowych sprzed ponad 100 lat.

KAPELA FEDAKÓW

zespół rodzinny. Kapela gra polską muzykę tradycyjną, a także prowadzi warsztaty – taneczne, muzyczne i etnograficzne. Działają głównie na Śląsku, gdzie prowadzą regularne, cotygodniowe zajęcia, a także uczestniczą w licznych projektach artystycznych i edukacyjnych. W repertuarze mają utwory ze Śląska i Małopolski, ale także z dalszych zakątków kraju – np. z Kielecczyzny, Polski centralnej, czy Suwalszczyzny.

KAPELA DEJCIE SPOKÓJ

Kapela gości z niedalekiego Beskidu Żywieckiego, zagra tradycyjną muzykę do tańca w ciekawym i bliskim śląskiemu sercu brzmieniu - połączenie małej orkiestry dętej z heligonką. Kapela zaprezentuje również instruktaż tańców tradycyjnych. Zamyka koncertową część pierwszego dnia taboru.

Orkiestra Dęta Elektrowni "Łaziska" 

Orkiestra powstała w 1945 roku. Obecnie liczy 55 muzyków (w tym 10 pań). W całej historii miała tylko trzech kapelmistrzów. Od stycznia 2000 r. dyrygentem jest Bogusław Plichta. Razem z nim przeszła na repertuar rozrywkowy, filmowy, taneczny, jazzowy.

Katarzyna Dudziak: WARSZTATY ŚPIEWU

 pół cynik - pół stoik, pół muzyk - pół wokalistka, pół ilustrator - pół youtuberka. Muzyka to jej pasja i jej życie, od osiemnastu lat była związana przede wszystkim ze śpiewem, w tym śpiewem klasycznym i tradycyjnym, co ukształtowało jej sposób rozumienia muzyki i rozumienia świata. Polska muzyka tradycyjna pomogła jej odkryć nowe przestrzenie rozwoju, dzięki czemu zaczęła podejmować wyzwania, które dotąd uważała za nierealne do osiągnięcia - odkrywanie kolejnych instrumentów, kompozycja, tekst. Tradycja jest dla niej sferą badań i poszukiwań ale też materiałem, któremu nadaje nowe ramy przepuszczając przez własną wrażliwość. Absolwentka filozofii oraz Laboratorium Pedagogiki Teatru w Teatrze Zagłębia, obecnie studentka  Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Usłyszycie ją w zespołach: Krzikopa, Pokrzyk, Rube Świnie.

Mateusz Dyszkiewicz: WARSZTATY DLA ZAAWANSOWANYCH

muzyk multi instrumentalista, wyspecjalizowany w grze na akordeonie guzikowym i harmonii trzyrzędowej. Współtwórca i członek takich folkowych zespołów jak Krzikopa czy Rube Świnie, choć ma na koncie również grę innych typach zespołów: od punka (w liceum był tym, który marzył by grać na gitarze), przez blues i jazz po klasykę (absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w Katedrze Akordeonu). Jednocześnie miłośnik folku z różnych zakątków świata, zwłaszcza w formie tanecznej, gdyż w niejednej kulturze dobry muzyk musiał umieć dobrze tańczyć (i odwrotnie).

Iwona Wylęgała: WARSZTATY ŚPIEWU

etnolożka oraz animatorka kultury, stypendystka MKiDN. Bada i dokumentuje tradycyjny śpiew ludowy z opolskiego. Najbardziej interesuje ją wykonawstwo tradycyjne, czyli odpowiedź na pytanie: „co oni robią, że jak śpiewają, to to brzmi, jak brzmi?” Od 2009 r. prowadzi liczne warsztaty wokalne dla dzieci i dorosłych wykorzystując pieśni zarejestrowane w podopolskich wsiach oraz nagrania archiwalne różnych instytucji. Wraz z zespołem „Niezłe Ziółka”, a także solo, została laureatką OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym. W swoich działaniach animatorskich dąży do budowania aktywności napotkanych w terenie śpiewaków i zachęca ich do prezentowania repertuaru przy okazji koncertów, prelekcji, występów na festiwalach itp. W tym celu wystąpiła z inicjatywą spotkań śpiewaków, które obecnie współorganizowane są cyklicznie przez społeczności lokalne, w których śpiewacy żyją. We współpracy z opolskimi instytucjami kultury i edukacji oraz organizacjami pozarządowymi realizuje przedsięwzięcia podejmujące temat tradycyjnych pieśni ludowych z woj. opolskiego.

 

Jakub Fedak (z Kapelą Fedaków): WARSZTATY MUZYCZNE

muzyk, kompozytor, pedagog, multiinstrumentalista. Autor muzyki do spektakli teatralnych. Od 5 lat współtworzy rodzinną Kapelę Fedaków, grającą i propagującą polską muzykę tradycyjną, zwłaszcza do tańca. Swą pasję do muzyki tradycyjnej przekazuje podczas licznych warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a realizuje uczestnicząc w ludowych potańcówkach jako muzykant i tancerz. Można go również usłyszeć m. in. w Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej, w której gra na wibrafonie.

 

Kapelę Fedaków wraz z Kubą współtworzą Karolina Fedak grająca na skrzypcach oraz Iga Fedak - etnolog, etnomuzykolog, instruktorka tańca ludowego. Iga w zespole śpiewa, gra na bębenku obręczowym i barabanie, prowadzi i uczy tańców oraz śpiewu, czuwa nad informacjami z zakresu etnologii i etnomuzykologii. Podczas jednego z taborowych instruktaży nauczy nas kilku tańców do śląskich melodii.

 

 

Organizatorzy

ARTeria Centrum Kultury
i Promocji
w Ornontowicach
Śląsk Folkowy

Mecenat

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Patronat

Wójt gminy Ornontowice
Marcin Kotyczka
 
 
 

Redakcja

Back to Top