Grafik

Zapraszamy wkrótce....

Harmonogram Śląskiego Taboru online

 12-16 SIERPNIA 2020

* WSZYSTKIE PUNKTY PROGRAMU BĘDĄ UDOSTĘPNIANE NA PROFILU ŚLĄSKIEGO TABORU NA FACEBOOKU - tam też udostępniane będą wszelkie informacje i aktualizacje dotyczące wydarzenia - odnośnik znajdziecie w prawym górnym roku strony :)

 

 

 

ŚRODA - DZIEŃ 1

 •  POWITANIE- materiał filmowy  godz. 10:30

Opowiemy Wam nieco o tym co robiliśmy wcześniej, jak to bywało na Śląskich Taborach i skąd wzięliśmy się w Ornontowicach. Nie będziemy przynudzać!

 •  SZYCIE! część pierwsza -tutorial filmowy godz. 11:00

W ramach pierwszego spotkania Aleksandra Malczyk zaprezentuje elementy związane z historycznymi strojami śląskimi z szczególnym uwzględnieniem kiecek (spódnic). Będzie co oglądać ;)

 • ŚLĄSKA MUZYKA DO TAŃCA - tutorial filmowy godz. 13:00

Iga Fedak nauczy nas kilku tradycyjnych tańców regionalnych wraz z pomocą rodzinnej Kapeli Fedaków, która zagra nam do tańca. Poćcie tańcować!

 • WARSZTATY MUZYCZNE - warsztat online z Kapelą Fedaków godz. 18:00

Kapela podczas swoich zajęć rozwinie temat zaproponowany w części filmowej. Uczestnicy otrzymają też wszelkie materiały potrzebne do doskonalenia umiejętności muzycznych.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy! (-> zajrzyj do zakładki ZAPISY)


 

CZWARTEK - DZIEŃ 2

 

 • ZAPOWIEDŹ -  materiał filmowy godz. 10:30

Kilka słów o tym co będzie się działo tego dnia.

 • SZYCIE! część druga - tutorial filmowy godz. 11:00

Aleksandra Malczyk zaprezentuje sposób przygotowania wykroju i skrojenia tkaniny do uszycia kiecki śląskiej, dostosowanej do sylwetki.

 • PIEŚNI z Dębskiej Kuźni - mini dokument filmowy godz. 11:30

Filmowe spotkanie z Mistrzyniami: Marią Mika i Anną Smolczuk, w ramach którego poznamy pieśni śląskie tradycyjne śpiewane w dwugłosie. Dokument będzie opowiadał zarówno o pieśniach, jak i o przechowywaniu i przekazywaniu tradycji, co przybliży pierwotny zamysł taboru, jakim było spotkanie z mistrzyniami. 

 • PIEŚNI z Dębskiej Kuźni - tutorial filmowy godz. 13:00

Katarzyna Dudziak i Iwona Wylęgała zaprezentują tajniki śpiewu na śląsku - z przykładami pieśni wykonywanymi na dwa głosy z wytłumaczeniem cech stylu śpiewaczego i charakterystyki emisji śpiewu śląskiego.

 • WARSZTATY ŚPIEWACZE - warsztaty online z Iwoną Wylęgałą godz. 18:00

Warsztaty prowadzone przez Kasię Dudziak i Iwonę Wylęgałę będą rozwijały temat zaproponowany w tutorialu - tematem będzie emisja śląska i pieśni śląskie, głównie z okolic Śląska Opolskiego. Uczestnicy otrzymają materiały niezbędne do samodzielnej pracy.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy! (-> zajrzyj do zakładki ZAPISY)

 

 

PIĄTEK - DZIEŃ 3

 

 • ZAPOWIEDŹ -  materiał filmowy godz. 10:30

Kilka słów o tym co będzie się działo tego dnia.

 • SZYCIE! część trzecia - tutorial filmowy godz. 11:00

Aleksandra Malczyk kontynuując temat kiecek, pokaże jak z użyciem maszyny uszyć skrojoną spódnicę z dopasowaniem do sylwetki.

 •  SPOTKANIE z Ryszardem Wlazło - mini dokument filmowy godz. 11:30

Zostanie zrealizowany mini dokument o panu Ryszardzie Wlazło, jego historii, ojcu i instrumentach. W ramach niego przedstawimy też 3 utwory, które będą uczone podczas warsztatów online

 •  HARMONIA DLA KAŻDEGO - mini dokument filmowy godz. 13:00

Mateusz Dyszkiewicz kontynuując temat przedstawiony w  mini dokumencie o Ryszardzie Wlazło przedstawi dodatkowy tutorial dot. zaprezentowanych utworów, ale również gry na harmonii trzyrzędowej i akordeonie. W ramach dokumentu zostanie również zaprezentowany i wykorzystany na warsztatach symulator harmonii.

 • HARMONIA TRZYRZĘDOWA - warsztat online z Mateuszem Dyszkiewiczem godz. 18:00

Warsztat zostanie przeprowadzony przy użyciu otwartego narzędzia - elektronicznej harmonii trzyrzędowej dostępnej online, dzięki której każdy posiadacz klawiatury komputerowej może spróbować zagrać na tym instrumencie i opanować podstawy gry. Instruktaż będzie prowadzony w oparciu o mazurek Ryszarda Wlazły.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy! (-> zajrzyj do zakładki ZAPISY)SOBOTA - DZIEŃ 4

 

 • ZAPOWIEDŹ -  materiał filmowy godz. 10:30

Kilka słów o tym co będzie się działo tego dnia.

 •  SZYCIE! - warsztat online z Aleksandrą Malczyk godz. 11:00

 Warsztat będzie rozwinięciem tematu tutoriali z poprzednich dni - forma warsztatowa uzupełni to czego zdążymy się nauczyć dając możliwość zadawania pytań i korygowania błędów popełnionych przy pracy samodzielnej, pomagając uporządkować wiedzę i proces nauki.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy! (-> zajrzyj do zakładki ZAPISY)

 • SPACER Z HISTORIĄ - materiał filmowy 11:30

Film przedstawiający historyczne miejsca Ornontowic związane z kulturą tradycyjną, będzie podsumowaniem pracy, spotkań z mistrzami i opowieścią o Śląsku, w szczególności Ziemi Pszczyńskiej przez pryzmat historii ludzi i muzyki ludowej.

 •  PIEŚNI z Ziemi Pszczyńskiej - materiał filmowy  13:00

Katarzyna Dudziak zaprezentuje kilka pieśni z Ziemi Pszczyńskiej. Tematyka będzie różnorodna - kobieca, junacka, miłosna... Każdy znajdzie coś dla siebie :)

 •  PIEŚNI Ziemi Pszczyńskiej - warsztat online z Katarzyną Dudziak godz. 18:00

Warsztat będzie rozwijał temat zaproponowany w części filmowej. Prowadząca - Katarzyna Dudziak rozwinie temat pieśni z Ziemi Pszczyńskiej, emisji i pozyskiwania źródeł. Uczestnicy warsztatu otrzymają również materiał do samodzielnej pracy.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy! (-> zajrzyj do zakładki ZAPISY)

 

 •  FINAŁ!  
  czyli  POTAŃCÓWKA i TURNIEJ MUZYKÓW godz. 19:00

Na zakończenie dnia planowana jest potańcówka online, w trakcie której wystąpią i zagrają instruktorzy taboru. Podobnie jak w trakcie poprzednich taborów odbędzie się budzący ogromne emocje turniej muzyków (w wersji online oczywiście), w ramach którego będziemy zachęcać do tworzenia domowych składów lub solowych wykonań i interpretacji materiału poznanego podczas warsztatów w formie turnieju.
Na spotkanie i turniej będą obowiązują osobne ZAPISY PRZEZ FORMULARZ dostępny poniżej:

FORMULARZ ZAPISÓW - kliknij, żeby wziąć udział w wydarzeniu!

 

 

NIEDZIELA- DZIEŃ 5

 

 • POŻEGNANIE Z TABOREM materiał filmowy godz. 10:30

Kilka słów o tym co będzie się działo tego dnia.

 •  ŚLASKI ETNODESING - film godz. 11:00

Niedzieliczka to dzień odpoczynku - na zakończenie przygotowaliśmy więc relaksujący materiał filmowy ;)

 

Organizatorzy

ARTeria Centrum Kultury
i Promocji
w Ornontowicach
Śląsk Folkowy

Mecenat

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Patronat

Wójt gminy Ornontowice
Marcin Kotyczka
 
 
 

Redakcja

Back to Top